Słownik pojęć

W tym dziale znajdziesz wyjaśnienia pojęć odnoszące się do opon.

Głębokość bieżnika


Eksperci w dziedzinie motoryzacji odkryli, że podczas hamowania z zablokowanymi kołami na mokrej nawierzchni, przy głębokości bieżnika 8 mm, odległość hamowania jest prawie o połowę krótsza w porównaniu z wymaganą minimalną głębokością 1.6 mm.


Wskazówka bezpieczeństwa:

Wymień swoje opony letnie na nowe, gdy głębokość bieżnika zmniejszy się do 3 mm; tak samo należy postąpić z oponami zimowymi, gdy głębokość bieżnika zmniejszy się do 4 mm (przynajmniej do jazdy w warunkach zimowych).

Oprócz wydłużonej drogi hamowania, zbyt mała głębokość bieżnika zwiększa znacznie ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu podczas jazdy po mokrej nawierzchni.

Nieprzestrzeganie minimalnej głębokości bieżnika może mieć poważne skutki prawne, włącznie z odmową wypłaty odszkodowania lub pokrycia kosztów naprawy w przypadku kolizji lub wypadku. Bieżnik opony ma głębokość 1.6 mm., gdy zużyty jest do poziomu wskaźnika zużycia opony.

Wskazówka bezpieczeństwa:

Głębokość bieżnika w oponie należy sprawdzać co cztery tygodnie!

Głębokość bieżnika opony można również sprawdzić korzystając ze specjalnego miernika, dostępnego we wszystkich szanujących się warsztatach i salonach dealerskich.

Nasze zalecenia: 8mm

Minimum: 3mm

Opony zimowe: min. 4mm

Jedź i oszczędzaj

Oszczędzanie pieniędzy w trakcie jazdy? Możliwe!

10 praktycznych porad